Stomatologia zachowawcza

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, którego ideą jest zapobieganie próchnicy, a więc przede wszystkim profilaktyka, ale również leczenie już powstałych ubytków próchnicowych. Bardzo duży obszar tej specjalności należy do działu endodoncji, czyli dziedziny specjalizującej się w leczeniu kanałowym zębów.

Próchnica

Próchnica zębów jest to choroba zakaźna, która polega na trwałym zniszczeniu struktury zęba, zarówno substancji nieorganicznej jak i organicznej w wyniku działania bakterii.

Wpływ na szybkość rozwoju próchnicy mają cztery czynniki:

Bakterie – główna przyczyna

Bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy występują na zębach. W wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia wewnątrz- i zewnątrzustrojowego drobnoustroje wytwarzają kwasy, które powodują niszczenie tkanek twardych zęba. Polega to na demineralizacji substancji nieorganicznych a następnie proteolizie substancji organicznych zęba. W wyniku działania bakterii i zachodzących procesów powstaje tzw. „płytka nazębna”, która odkłada się na zębach w postaci biofilmu.

Cukry

Cukry są wykorzystywane przez bakterie jako pokarm, z którego produkowane są kwasy. Wprowadzamy je do jamy ustnej z każdym posiłkiem, a długotrwałe utrzymywanie się ich w ślinie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Dlatego tak istotne jest mycie zębów po każdym posiłku (wówczas usuwamy cukry z powierzchni zębów i zmniejszamy ryzyko rozwoju próchnicy).

Podatność zębów

Wynika ona z wielu czynników, zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i warunków socjalnych. Jednak wiele przeprowadzonych badań oraz testów udowodniło, że prowadzenie właściwej profilaktyki (badania kontrolne, mycie zębów) zmniejsza podatność zębów na próchnicę.

Czas

Spożywanie dużej ilości cukrów nie stanowi zagrożenia próchnicą jeśli tylko dokładnie oczyścimy nasze zęby bezpośrednio po posiłku. Im dłużej zanieczyszczenia (np. pokarm, cukier z napojów) utrzymują się na zębach tym szybciej powstaje próchnica.Usuwając resztki pokarmowe z powierzchni naszych zębów, usuwamy źródło powstawania próchnicy.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy jest zależne od stopnia zaawansowania choroby:

  • Próchnica powierzchniowa – najdelikatniejsza forma próchnicy. Leczenie w tym przypadku polega na wzmacnianiu szkliwa poprzez jego remineralizację. Przy regularnych wizytach u stomatologa, proces leczenia najczęściej kończy się na tym etapie.
  • Próchnica o średniej głębokości w tym przypadku dochodzi do uszkodzenia zęba w głębszych warstwach pod szkliwem (naruszenie zębiny). Leczenie polega na usunięciu zniszczonych fragmentów zęba
    i uzupełnieniu powstałej luki.
  • Próchnica głęboka – ognisko próchnicowe obejmuje szkliwo i znaczną część zębiny. Może prowadzić do uszkodzenia miazgi. Wówczas wymagane jest leczenie kanałowe, które obecnie przebiega całkowicie bezboleśnie dzięki dobrym znieczuleniom stosowanym w naszej klinice.